Spotkanie otwarte Koła Naukowego „Bona Fides”

Po spotkaniu sprawozdawczo-wyborczym nadszedł czas długo wyczekiwane inauguracyjne spotkanie Koła Naukowego Prawa Rzymskiego „Bona Fides”, które miało miejsce 15 listopada 2018 r. Z ogromną przyjemnością przywitaliśmy nowych członków naszego Koła – pasjonatów prawa rzymskiego, europejskiej tradycji prawnej i komparatystyki prawniczej. Swoją obecnością zaszczycili nas również Opiekun Naukowy naszego Koła – Pan prof. dr hab. Wojciech Dajczak, a także doktoranci z Katedry Prawa Rzymskiego i Historii Prawa Sądowego.

Była Prezes Koła Maria Kola dokonała podsumowania działalności Koła w poprzednim roku akademickim, a obecny Prezes Łukasz Jarecki przedstawił ogólne informacje dotyczące „Bona Fides”, a także zarysował obszary naszych działań, jak również główne założenia na rok akademicki 2018/2019, uwzględniające zarówno wydarzenia cykliczne organizowane co roku, które trwale wpisując się w działalność Koła, a także całkiem nowe projekty, o których będziemy informować na bieżąco.

Do pierwszej grupy wydarzeń bez wątpienia wpisuje się Ogólnopolskie Seminarium Naukowe „Prawo a język”, którego już szósta edycja odbędzie się na przełomie lutego i marca 2019 r. Wówczas to będziemy mieć przyjemność gościć w Gnieźnie przedstawicieli różnych ośrodków naukowych z Polski i zbadać wspólnie wybrane pojęcie prawne pod kątem językowym i prawnym. Innym wydarzeniem trwale wpisanym w działalność Koła jest Lokalny Konkurs Prawa Rzymskiego „Prawo rzymskie a świat współczesny”, który zgodnie z tradycją zorganizujemy w maju.

Całkiem nowym projektem będzie cykl spotkań dotyczących warsztatu pracy prawnika w ujęciu zarówno historycznym, jak i porównawczym. Zastanowimy się wówczas jak praca wyglądała na przestrzeni wieków, jak wygląda teraz oraz jak może ewoluować. Co ciekawe, nie ograniczymy się tylko do pracy jurystów polskich, ale chcąc wzbogacać swoją wiedzę o doświadczenia międzynarodowe, do udziału w spotkaniach zaprosimy także prawników z innych państw. Jakich? O tym poinformujemy Państwa już wkrótce!

Oprócz powyższych aktywności mamy w planach także spotkania tematyczne, dyskusje oraz prelekcje prawników i pracowników naukowych, na które już dziś zapraszamy wszystkich zainteresowanych!

Po oficjalnym spotkaniu, zarówno nowi jak i dotychczasowi członkowie udali się do restauracji mieszczącej się w CK Zamek, gdzie mogli wymienić się swoimi doświadczeniami i wrażeniami z życia studenckiego, co pozwoliło nam się zintegrować i lepiej poznać.

Anna Jarecka